Ubiksy

Atak paniki - co to takiego?

Wiele osób słyszało pojęcie ataku paniki, ale mało kto wie, co się pod nim kryje. W związku z tym, zanim szerzej omówimy to zagadnienie, zaczniemy od definicji i wyjaśnimy – co to atak paniki? Otóż jest to intensywne i nagłe uczucie strachu, obawy i przerażenia, bez obecności realnego niebezpieczeństwa. Objawy ataku paniki najczęściej pojawiają się nagle, swój szczyt osiągają w przeciągu 10 minut i kolejno ustępują.

Warto nadmienić, że każdy z nas może mieć napad paniki. Ataki niepokoju mogą być czasami wywołane przez określone zdarzenia lub stanowić objaw zaburzeń lękowych takich jak agorafobia czy lęk napadowy. Co ciekawe, niektórzy mogą mieć ataki paniki bez powodu.

To, z czego trzeba zdawać sobie sprawę, to fakt, że napady paniki niezwykle negatywnie wpływają na funkcjonowanie osoby nimi dotkniętej. Dlatego też ataki lęku i związane z nimi dokuczliwe objawy nie powinny być lekceważone. Swoje dolegliwości najlepiej skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą z naszej kliniki, podczas wizyty online.

Napady paniki – przyczyny i czynniki ryzyka

Znając już odpowiedź na pytanie – atak paniki co to takiego – warto przejść do omówienia przyczyn ich występowania oraz czynników ryzyka. Otóż przede wszystkim należy podkreślić, że dokładne przyczyny pojawienia się ataków paniki u poszczególnych osób nie są znane. Przypuszcza się jednak, że podobnie jak w przypadku wielu innych zaburzeń, dużą rolę może tu dziedziczenie.

W rzeczywistości ataki paniki, a także lęk napadowy, nierzadko występują w połączeniu z innymi zaburzeniami. Mowa tu m.in. o alkoholizmie czy chorobie afektywnej dwubiegunowej. Jednak może się to rozwijać również u osób, bez rodzinnej historii ataków lęku. Nieprawidłowe funkcjonowanie ciała migdałowatego, a także gruczołu adrenaliny, które występują w mózgu, może przyczyniać się do wzmożonej produkcji pewnych substancji chemicznych, które kolejno wywołują reakcję chemiczną.

Powszechnie uważa się, że również inne czynniki powodują ataki lęku. Zatem jak wywołać atak paniki? Na przykład stosując niektóre leki. Powodem występowania wyżej wymienionych są również choroby fizyczne. Ponadto osoby, które mają tendencję do brania na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, również mogą mieć napady lęku.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że przyczynami ataków paniki są także uogólnione zaburzenia lękowe oraz zaburzenia obsesyjno- kompulsywne. Osoby borykające się z zespołem stresu pourazowego, również są bardziej obarczone prawdopodobieństwem, że wystąpi u nich atak nerwowy, niż zdrowe osoby.

Czynniki ryzyka, które wpływają na pojawienie się ataków paniki mogą być:

  • Temperamentalne ( wrażliwość na lęk, neurotyczność),
  • Środowiskowe (maltretowanie w dzieciństwie i palenie),
  • Genetyczne,
  • Fizjologiczne.

Ponadto, na zwiększenie prawdopodobieństwa występowania ataków paniki, wpływ mają takie zaburzenia i choroby, jak:

  • Hipoglikemia – niski poziom cukru we krwi,
  • Nadczynność tarczycy – wzmożona produkcja hormonu tarczycy,
  • Choroba Wilsona – nadmierne odkładanie się miedzi w wątrobie, mózgu oraz w innych tkankach i narządach,
  • Wypadanie zastawki mitralnej – jest to sytuacja, kiedy zastawka mitralna znajdująca się w sercu, nie zamyka się szczelnie, jak ma to miejsce w przypadku zdrowych osób,
  • Zapalenie nerwów ucha wewnętrznego, zapalenie błędnika,
  • Guz chromochłonny – rzadko występujący guz tkanki nadnerczy,
  • Zespół tachykardii ortostatycznej – niewłaściwy wzrost częstości akcji serca po staniu lub siedzeniu.

Ataki paniki – objawy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ataki paniki objawy dają nagłe i najczęściej osiągają szczyt w ciągu 10 minut. Zdarza się, że trwają dłużej niż godzinę, jednak jest to rzadkość. Zdecydowana większość kończy się po upływie 20-30 minut. Jest jeszcze jednak kwestia, którą warto wiedzieć jeśli chodzi o atak lęku. Objawy tego schorzenia mogą wystąpić bez względu na to, w jakim miejscu znajduje się dana osoba, o jakim czasie i czym aktualnie się zajmuje.

To co istotne, to fakt, że w zależności od osoby, jej odczucia mogą być różne, kiedy towarzyszy jej napad paniki. Objawy w wielu przypadkach są jednak podobne. Zatem jakie są objawy ataku paniki? Do najczęstszych zaliczyć można:

  • Uczucie kołatania serca,
  • Przyspieszone tętno,
  • Zawroty głowy,
  • Duszności,
  • Skurcze brzucha,
  • Mdłości,
  • Trudności w oddychaniu,
  • Pocenie się lub dreszcze,
  • Drżenie ciała lub rąk,
  • Strach przed utratą kontroli,
  • Strach przed śmiercią,
  • Ucisk lub ból w klatce piersiowej,
  • Mrowienie lub drętwienie twarzy, dłoni lub stóp,
  • Zmiany w stanie psychicznym (uczucie derealizacji – nierealności, uczucie depersonalizacji – oderwanie się od siebie).

Każdy może doświadczyć uczucia, jakim są napady lęku. Objawy jednak będą różne dla różnych osób. Czasami są one wywołane przez określone zdarzenia lub bodźce zewnętrzne. Nierzadko również ataki paniki pojawiają się bez konkretnego powodu. Należy wiedzieć, że zazwyczaj poziom zagrożenia jakie istnieje w otaczającym nas środowisku, nie jest proporcjonalny do odczuwanych objawów.

Ze względu na fakt, że ataki paniki są nieprzewidywalne, znacząco utrudniają codzienne życie. Czasami zdarza się, że podczas ataku występuje mniej niż cztery, z opisanych powyżej objawów. Nazywa się to atakiem paniki o ograniczonych objawach. Doświadczają ich przede wszystkim osoby, które są poddawane skutecznemu leczeniu lęku napadowego. W jego wyniku zyskują umiejętność stosowania technik terapeutycznych, które pozwalają zmniejszyć liczbę objawów oraz ich nasilenie w trakcie ataku.

Czym są ataki paniki w nocy?

Warto wiedzieć o tym, że ataki paniki mogą mieć miejsce tak naprawdę o każdej porze dnia i nocy. Nierzadko spotykanym zjawiskiem są ataki paniki przed snem, ale również w trakcie jego trwania. Ataki paniki we śnie noszą nazwę nocnych ataków paniki i oznaczają budzenie się w stanie paniki. Nie różnią się one tak naprawdę od napadów, które pojawiają się na jawie. Są tożsame zarówno pod względem objawów, czasu trwania, a także możliwych wyzwalaczy.

Ataki paniki w nocy często występują u osób z lękiem napadowym, ale mogą być także pierwszym, a nawet jedynym tego typu doświadczeniem.

Jak wygląda atak paniki? Wyjaśniamy

Jak wygląda atak paniki? Otóż objawy tego niezwykle nieprzyjemnego stanu są bardzo intensywne, a niektórzy mylą je nawet z zawałem serca. To natomiast nakręca spiralę stanów lękowych i w konsekwencji potęguje uczucie niepokoju.

Każdej osobie, która przeżywa atak, towarzyszy olbrzymi strach wręcz przerażenie. Lęk spowodowany jest przez natłok myśli, a także obawę przed nowymi zdarzeniami. Atakowi paniki towarzyszą różnorodne objawy fizyczne, będące kolejnym powodem do niepokoju. Osoba doświadczająca tego typu objawów zaczyna mocno wsłuchiwać się w siebie, co powoduje słynny „lęk przed lękiem”. Stanowi to pierwszy krok w kierunku utraty kontaktu z rzeczywistością, a także pojawienia się odczucia odrealnienia lub osamotnienia.

Niektóre osoby są wręcz sparaliżowane ze strachu i drżą na myśl o każdej następnej minucie. W tym miejscu nasuwa się pytanie – ile trwa atak paniki? Jak wspomnieliśmy wcześniej od 10 do 30 minut, rzadziej dłużej niż godzinę. Jakie jest samopoczucie po ataku paniki osoby, która go doświadczyła? Otóż tak naprawdę zależy ono od indywidualnych cech danej osoby.

Atak paniki a zespół napadu lękowego

Nawracające ataki paniki, które nie mają związku z innym stanem, zostaną zdiagnozowane przez fachowca jako zaburzenia lękowe. Jak radzić sobie z zaburzeniami takimi jak ataki paniki. Leczenie może przybierać formę psychoterapii, podczas której pacjent dowie się, jak radzić sobie z lękiem i odkryje jego przyczynę. W niektórych przypadkach konieczne będą także leki na ataki paniki.

Żeby zdiagnozować zespół napadu lękowego, dana osoba musi doświadczać pełnych i częstych objawów napadów paniki. Co istotne, nie mogą być one spowodowane współistniejącymi zaburzeniami, a także wywoływane chemicznie. Dodatkowo, musi zostać uwzględniony stopień, w jakim napady paniki wpływają na codzienne życie osoby, która ich doświadcza.

Pacjenci borykający się z lękiem napadowym, mogą doświadczać ataków paniki w powtarzających się sytuacjach lub tych, które przypominają okoliczności poprzedniego napadu. Lęk napadowy najczęściej występuje razem z innymi zaburzeniami lękowymi. Najczęściej współwystępującymi stanami są:

  • Nadużywanie alkoholu,
  • Choroba afektywna- dwubiegunowa,
  • Inne zaburzenia lękowe, głównie agorafobia,
  • Depresja.

Skuteczne sposoby na ataki paniki

Niezależnie od tego, jak bezsilna czuje się osoba, która doświadcza ataków paniki, najważniejszym jest, aby poznała sposoby na ataki paniki, dzięki którym będzie mogła im zapobiec, a także zminimalizować ich niekorzystne skutki.

Chcesz wiedzieć, jak opanować atak paniki? W pierwszej kolejności postaraj się unormować oddychanie. Skup się nad tym, aby Twój oddech był powolny i spokojny. To, co może Cię zdziwić, to fakt, że powinieneś zaakceptować atak paniki. Jak się uspokoić w jego trakcie? Uświadom sobie, że jest to tylko zaburzenie, nad którym Ty masz kontrolę. Co istotne, pozwól sobie przeżyć wszystkie emocje. Jeżeli czujesz, że chcesz płakać – nie powstrzymuj się. Pozwól, aby kumulujące się w Tobie emocje znalazły ujście.

Masz atak paniki? Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Kiedy napad paniki ustąpi postaraj się zidentyfikować myśli oraz emocje, które spowodowały u Ciebie taki stan. Gdy objawy złagodnieją, a Ty będziesz mieć taką możliwość, podejmij z kimś rozmowę, aby odwrócić swoją uwagę od lęku.

Czy ataki paniki są groźne? Wyjaśniamy

Po zapoznaniu się z objawami ataków paniki nasuwa się pytanie – czy ataki paniki są groźne? Odpowiedź na nie brzmi – tak, jeżeli nie podejmuje się żadnych kroków w celu ich leczenia. Mogą one bowiem zakłócać codzienne funkcjonowanie osoby, która ich doświadcza, a także przerodzić się w inne zaburzenia, takie jak:

  • Lęk antycypacyjny,
  • Fobie,
  • Agorafobię.

Miewasz ataki paniki? Co robić w takiej sytuacji? Zgłoś się do naszej kliniki, w celu skonsultowania swoich zaburzeń z psychologiem lub psychoterapeutą. Zatrudniany przez nas sztab wykwalifikowanych specjalistów pomoże Ci uporać się z trudnościami i pokonać ataki paniki, a tym samym odzyskać pełnię życia.

Polecane wpisy

Jak poradzić sobie z atakami paniki i osiągnąć spokój.
Witold Prymakowski