Co to jest bezsenność? Pojęcie bezsenności słyszał niemal każdy i...
Read MoreCo to jest depresja? Wyjaśniamy
Mówiąc o depresji, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie – co to jest depresja? Otóż jest to pojęcie wieloznaczne. Najczęściej używa się go w mowie potocznej, określając obniżony nastrój, złe samopoczucie czy przygnębienie, bez względu na to, jakie są przyczyny takiego stanu. Istotny fakt to ten, że termin depresja opis ma nieco inny, jeśli chodzi o psychiatrię. Jest to bowiem szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, charakterystycznych dla choroby takiej jak depresja. Objawy tego schorzenia mogą być inne dla każdego z pacjentów, dlatego też tak trudno ją rozpoznać. W związku z powyższym, jeżeli samopoczucie nie jest dobre, można je określić mianem smutku, jeżeli gorsze, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z przygnębieniem. Jeżeli jednak jest bardzo źle, to wszystko wskazuje na to, że jest to depresja. Oznaki, które pozwalają odróżnić tą poważną chorobę od „typowego” przygnębienia to niewątpliwie:
- Utrata zainteresowań i radości życia,
- Funkcjonowanie w zwolnionym rytmie,
- Zaburzenia koncentracji,
- Obniżona samoocena,
- Patrzenie na świat w sposób ponury i pesymistyczny,
- Widzenie przyszłości jedynie w czarnych barwach,
- Zaburzenia snu (płytki i nie daje relaksacji).
Należy wiedzieć, że oznaki depresji nie powinny być lekceważone. Jeżeli zaobserwujesz u siebie pogorszenie nastroju, które będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, może oznaczać to, że zmagasz się z depresją. W takim wypadku skontaktuj się z nami, w celu zdiagnozowania towarzyszących Ci objawów. Nie próbuj tłumaczyć sobie, że nie ma powodu, aby zaatakowała Cię depresja. Przyczyny tej choroby są naprawdę różne i każdy może jej doświadczyć. Zadzwoń do nas, umów się na wizytę i uzyskaj informacje, jak pokonać depresję.
Depresja – przyczyny choroby
Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdego człowieka może dosięgnąć tak poważna choroba, jak depresja. Przyczyny jej występowania są złożone. Powszechnie uważa się, że za wystąpienie zaburzenia odpowiadają uwarunkowania genetyczne, fizyczny stan organizmu, a także stresujące wydarzenia życiowe. Proporcja wpływu konkretnych czynników ryzyka, jest odmienna dla każdego pacjenta. Poniżej szerzej opisujemy poszczególne przyczyny depresji.
Przyczyny genetyczne depresji
Naukowcy dowodzą, że rola czynników genetycznych jest niezwykle ważna w przypadku zaburzeń nastroju, takich jak depresja. Przyczyny występowania tej choroby u danej osoby mogą być właśnie konsekwencją jej dziedziczenia. Nie jest znany jednak poszczególny gen, który odpowiadałby za to zaburzenie. Specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego twierdzą bowiem, że podatność na depresję jest powiązana z wieloma różnymi genami, które wchodzą w interakcję zarówno między sobą, jak i z czynnikami środowiskowymi.
Przyczyny biologiczne depresji
Niezwykle często przytaczane są koncepcje naukowe, które za występowanie depresji obarczają zaburzenia w działaniu przekaźników mózgowych. Zgodnie z tymi teoriami podkreślany jest istotny wpływ niedoboru dopaminy, serotoniny, noradrenaliny, a także wzmożonego przekaźnictwa cholinergicznego. Argumentem, który ma stanowić potwierdzenie tych hipotez, jest farmakoterapia. Najskuteczniejsze leki na depresję, których mechanizm działania polega właśnie na wpływaniu na neuroprzekaźniki, poprawiają samopoczucie pacjenta i umożliwiają mu sprawne funkcjonowanie.
Za sprawą rozwoju badań neuroobrazowych, możliwe było również utożsamienie objawów depresyjnych ze zmianami w strukturze oraz funkcji mózgu.
Ponadto, badania wykazały również, że depresja może być także wynikiem stresu oksydacyjnego. Co ciekawe, ostatnio ukazało się także wiele prac naukowych, omawiających wpływ funkcjonowania przewodu pokarmowego na zaburzenia nastroju. Istnieją bowiem doniesienia naukowe o pozytywnym oddziaływaniu diety, a także pro i prebiotyków na nastrój.
Dodatkowo, wśród biologicznych przyczyn występowania depresji, można wymienić także:
- Zachwianie równowagi hormonalnej,
- Schorzenia mózgu,
- Schorzenia fizyczne.
Psychologiczne przyczyny depresji
Depresję mogą wywołać również trudne wydarzenia życiowe i związany z nimi stres. Mogą one wystąpić w każdym momencie naszego życia, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. W przypadku tych pierwszych wyróżniamy m.in.:
- Wczesną utratę rodzica lub rodziców,
- Długotrwałą rozłąkę z rodzicami,
- Przemoc psychiczną i fizyczną,
- Nadużywanie seksualne.
Pierwsze oznaki depresji nierzadko pojawiają się w kilka dni lub miesięcy od momentu, kiedy miało miejsce stresowe wydarzenie, takie jak np.:
- Utrata bliskiej osoby,
- Problemy w pracy lub utrata zatrudnienia,
- Konieczność adaptacji w nowych warunkach związana z przeprowadzką, emigracją, innymi obowiązkami,
- Negatywna postrzeganie poprzedniej drogi życiowej.
Ponadto, w wielu koncepcjach, które akcentują psychologiczne czynniki depresji, podkreśla się również rolę osobowości przedchorobowej. Eksperci twierdzą bowiem, że ryzyko rozwoju zaburzenia jest większe w przypadku introwertyków, osób neurotycznych z tendencją do przeżywania negatywnych uczuć takich jak smutek czy lęk, a także tych ze skłonnościami do perfekcjonizmu.
Jakie są oznaki depresji?
Depresja to choroba, którą nie jest łatwo rozpoznać. Wynika to z faktu, ze na pierwszy rzut oka wygląda po prostu jak gorszy czas lub przemęczenie. W rzeczywistości jednak sytuacja jest dużo bardziej poważna i złożona, a pomoc w depresji konieczna w przypadku osoby, która na nią cierpi.
Podstawą działania jest rozpoznanie problemu, ponieważ od tego można rozpocząć swoją drogę w kierunku odzyskania zdrowia. Osoba borykająca się z tego typu zaburzeniami, nierzadko odczuwa kilka objawów jednocześnie, chociaż nie zawsze występują one w tym samym czasie. Żeby móc mówić o depresji, muszą one utrzymywać się co najmniej 2 tygodnie. Jakie objawy może dawać to schorzenie? Odpowiadamy.
Depresja objawy fizyczne/ somatyczne
Objawy depresji u dorosłych mają charakter przewlekły i nawracający. To nie tylko objawy psychiczne, ale także fizyczne. Ataki depresji odciskają swoje piętno również na funkcjonowaniu organizmu, negatywnie wpływając na jego kondycję. Obciążona psychika w połączeniu z brakiem leczenia, a także kontroli przebiegu choroby, nie tylko obniża jakość życia osoby nią dotkniętej. Sieje także spustoszenie w organizmie, które bez odpowiedniej reakcji powoduje stałe pogłębianie się zachodzących w nim zmian, a na to wszystko ma wpływ właśnie depresja. Objawy fizyczne/ somatyczne również towarzyszą temu schorzeniu. Zaliczane są do nich m.in.:
- Przewlekły ból ciała. Depresja i ból nierzadko idą ze sobą w parze. Przeprowadzone badania wykazały, że osoby borykające się z tego typu zaburzeniami charakteryzują się obniżoną tolerancją na ból. W wielu przypadkach chorym trudno jest wskazać przyczynę fizycznego bólu. Po prostu go odczuwają.
- Przewlekłe zmęczenie. Depresja może wywoływać również takie objawy jak chroniczne zmęczenie i brak energii. To sprawia, że proste czynności okazują się być przytłaczające i przerastają możliwości chorego do ich wykonania, a to wszystko powoduje depresja. Zmęczenie i brak sił do działania sprawiają, że osoby chorujące na tego typu zaburzenia często są zmuszone do pozostania w łóżku.
- Problemy trawienne. To kolejne skutki choroby jaką jest depresja. Objawy somatyczne tego typu to zakłócenie pracy układu trawiennego, które mogą przejawiać się w zaparciach, biegunkach, skurczach, nudnościach, wzdęciach oraz dyskomforcie odczuwanym w jamie brzusznej.
- Brak apetytu. Depresja to zaburzenie, które może prowadzić również do pogorszenia apetytu. Wraz z jego spadkiem, niezamierzonej redukcji ulega także masa ciała.
- Przewlekłe choroby. Ze względu na to, że depresja wpływa na tzw. stres oksydacyjny, zaburza usuwanie toksyn z organizmu, które w konsekwencji go trują i pogarszają pracę różnych narządów. Ponadto, w wyniku depresji, organizm staje osłabiony, a co za tym idzie, bardziej podatny na rozwój chorób.
Depresja objawy neurologiczne i psychiczne
Depresja głównie kojarzona jest z zaburzeniami psychicznymi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest to coś więcej niż brak chęci do działania i chronicznym smutek. Depresja występuje również pod tzw. „przykrywką”. Osoba borykająca się z tą chorobą może być uśmiechnięta i pozornie szczęśliwa. Jakie zatem jeszcze symptomy daje depresja? Objawy neurologiczne i psychiczne tej choroby omawiamy poniżej.
- Chroniczna bezsenność. To nie tylko objaw choroby, jaką jest depresja. Bezsenność zwiększa aż czterokrotnie ryzyko jej rozwoju.
- Depresja a senność. Dla zaburzeń depresyjnych nie tylko charakterystyczna jest bezsenność. Depresja może objawiać się także nadmierną sennością. Pomimo tego, że osoba dotknięta tą chorobą przespała wiele godzin, odczuwa ciągłe zmęczenie i brak energii.
- Problemy z koncentracją. Depresja często daje objawy związane z zaburzeniami koncentracji uwagi, a także poczucie pogorszenia funkcji poznawczych i pamięci. Powodem takich trudności mogą być natrętne myśli w depresji, które wypełniają głowę chorego.
- Zaburzenie libido. Osoby cierpiące na depresję często przejawiają mniejsze zainteresowanie seksem, a nierzadko również zupełny brak chęci.
- Dominujący smutek. W przypadku depresji, negatywnie na funkcjonowanie chorych wpływa długotrwałe i przytłaczające odczucie smutku, żalu i straty.
- Wahania nastroju. W depresji ogólny stan emocjonalny osoby chorej nie jest stabilny i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
- Odczuwanie lęku. W depresji bardzo często pojawiają się zaburzenia lękowe, będące konsekwencją towarzyszącego jej stresu. Uczucie lęku może być na tyle silne, że nie tylko powoduje niechęć przed działaniem czy strach przed ludźmi. Depresja, której towarzyszą zaburzenia lękowe wpływa również na zdrowie. Wywołuje bowiem problemy trawienne, bóle brzucha, bezsenność, bóle w klatce piersiowej, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację chorego.
- Poczucie bezsensu, rezygnacja, poczucie zniechęcenia. To bardzo niepokojące objawy, które może dawać depresja. Myśli samobójcze, a nawet pragnienie śmierci mogą popchnąć chorego do targnięcia się na swoje życie.
Co czuje osoba z depresją?
Pomimo, iż na depresję choruje coraz więcej osób, jedynie niewielki procent z nich szuka pomocy specjalistycznej. W tym miejscu nasuwa się pytanie – dlaczego? Otóż jedną z przyczyn może być fakt, że osoby dotknięte tą chorobą nie mają świadomości, że objawy których doświadczają, są właśnie oznaką depresji. Zatem co czuje osoba z depresją? Otóż jedną z podstawowych trudności, na jakie skarżą się pacjenci, jest obniżony nastrój. Osoby borykające się z depresją ocenią negatywnie swoje życie, uważając je za niewartościowe. Doświadczają przygnębienia, apatii i nic je nie cieszy. Nierzadko rezygnują z codziennych przyjemności czy porzucają swoje hobby, bo jak myślą ludzie w depresji i tak nie dadzą im one żadnej satysfakcji. To sprawia, że ich stan pogarsza się jeszcze bardziej.
Osoby doświadczające znacznego obniżenia nastroju, zaczynają także uciekać od świata. Unikają spotkań towarzyskich, zaniedbują swoje codzienne obowiązki, przestają być produktywne w pracy. W skrajnych przypadkach rzadko podnoszą się z łóżka, zaniedbując nawet własną higienę.
Chorzy na depresję doświadczają także problemów z fizjologicznym funkcjonowaniem. Spowolnienie ruchowe, wolniejsze mówienie, a także wyczuwalna w głosie apatia to jedne z tych symptomów, z którymi boryka się osoba z depresją. Zachowanie chorego może być negatywnie odbierane przez osoby w jego otoczeniu. Wynika to z faktu, że często odmawia przyjmowania zaproszeń, a także zasłania się wymówkami typu „zapomniałem, „wyleciało mi z głowy”. Ponadto, chory na depresję nie odbiera telefonów i nie oddzwania. Dodatkowo, skarży się często na towarzyszące mu zmęczenie, a wynika to z faktu, że atak depresji jest niezwykle wyczerpujący i zabiera dużo energii. To, czemu warto się przyjrzeć, to bardzo charakterystyczne oczy przy depresji. Zazwyczaj są one przygaszone i widać w nich smutek.
Osobom cierpiącym na to schorzenie bezwzględnie potrzebna jest pomoc. Depresja, która nie jest odpowiednio leczona, może prowadzić nawet do śmierci chorującego, do której dochodzi w wyniku samobójstwa. Jeżeli osoba, którą dobrze znamy i traktujemy ją jako pewną siebie i przebojową personę, od pewnego czasu traci zainteresowanie aktywnościami, które dotychczas sprawiały jej przyjemność i wycofuje się z życia towarzyskiego, powinna niewątpliwie zwrócić ona naszą uwagę. Nawet, jeżeli uważamy, że jej na pewno „nie grozi” depresja, bez powodu nie doświadcza ona takich trudności. Dlatego też nie bądźmy obojętnymi i wyciągnijmy do niej pomocną dłoń. Depresja może przytrafić się bowiem każdemu. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak pomóc osobie w depresji, skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji i poinstruujemy, jakie działania warto podjąć.
Depresja z powodu pracy – kiedy może się pojawiać?
Negatywne skutki może przynieść zarówno aktywność zawodowa, jak i brak pracy. Depresja jest właśnie jednym z nich. Ze względu na fakt, że objawami tej choroby jest niezdolność do podjęcia jakichkolwiek działań, a także zobojętnienie na świat, może to wpłynąć na postawę chorego w zatrudniającej go firmie. Depresja z powodu pracy występuje nierzadko w sytuacji, kiedy dana osoba nie lubi swojego zajęcia, atmosfera w miejscu zatrudnienia pozostawia wiele do życzenia, a ogrom obowiązków sprawia, że odczuwa ona przeciążenie. Wówczas pojawia się tzw. wypalenie zawodowe, co skutkować może również zapadnięciem na depresję.
Są również inne okoliczności, kiedy może dojść do zachorowania. Częstym zjawiskiem jest również depresja po utracie pracy. Nagłe odcięcie od stałych dochodów zaburza poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, pracownik który utracił pracę czuje się niewartościowy, przegrany, co ma kolosalny wpływ na jego samoocenę, a tym samym również na samopoczucie.
Depresja z powodu braku pracy może pojawić się również wtedy, gdy podejmowane próby znalezienia zatrudnienia kończą się niepowodzeniem. Wiele osób bowiem utożsamia to, czym się zajmują z tym, kim są. W związku z czym niemożność wykonywania pracy, o której marzą sprawia, że czują się bezwartościowi, a to wpływa na ich samopoczucie i może prowadzić do depresji.
Śmierć bliskiej osoby a depresja – to warto wiedzieć
Ból jaki towarzyszy utracie bliskiej osoby jest normalnym zjawiskiem. W miarę upływu czasu ulega on zmniejszeniu, a ostatecznie pozwala powrócić do codziennych spraw i odzyskać radość z życia. Czasami jednak tak się nie dzieje, a narastające napięcie wewnętrzne i stres związany ze zdarzeniem przyczyniają się do tego, że żałobnik popada w chorobę jaką jest depresja po starcie bliskiej osoby, która może nawet prowadzić do całkowitego zaburzenia funkcjonowania. Śmierć bliskiej osoby a depresja często idą w parze. Dlatego też nie należy lekceważyć wszelkich symptomów, które wskazują na występowanie tego schorzenia. Depresja po śmierci bliskiej osoby wymaga konsultacji z psychologiem lub nawet interwencji lekarza psychiatry.
Jak zdiagnozować depresję? Wyjaśniamy
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zdiagnozować depresję. Otóż rozpoznanie tej choroby wymaga wizyty u specjalisty. Tutaj pojawia się pytanie – do kogo z depresją? Żeby zyskać pewność, że to właśnie z tą chorobą ma do czynienia pacjent, w pierwszej kolejności może on udać się do specjalisty jakim jest psycholog. Depresja, jeżeli występuje w przypadku danej osoby, zostanie przez niego rozpoznana po przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu. Wówczas zasugeruje on dalsze metody postępowania, do których może należeć również wizyta u lekarza psychiatry. Warto wiedzieć o tym, że niezwykle istotne jest wielotorowe działanie w przypadku choroby, jaką jest depresja. Psychologia odgrywa tutaj również ogromną rolę. Nawet, jeżeli pacjentowi zostanie zalecona farmakoterapia, do wyzdrowienia niezbędny okaże się jeszcze jeden czynnik. Mowa tu o psychoterapii, która stanowi jeden z kluczowych elementów walki z zaburzeniami takimi jak depresja. Pomoc w tym zakresie dostępna jest w naszej klinice Psychology For Life Changing i gorąco zachęcamy do skorzystania z niej. Sztab wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego udzieli niezbędnego wsparcia w walce z tak poważną chorobą, jaką jest niewątpliwie depresja. Pomoc online, którą oferujemy stanowi olbrzymi udogodnienie dla pacjenta i pozwala mu bez wychodzenia z domu uzyskać wsparcie specjalisty. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z niej.
Depresja – jak leczyć to schorzenie?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy depresja jest uleczalna. Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak i najlepiej rozpocząć ten proces jak najszybciej, aby móc w pełni odzyskać zdrowie. Zatem jakie działania podjąć, aby można było wyleczyć się z choroby jaką jest depresja? Leczenie tego typu zaburzeń opiera się zarówno na farmakoterapii, jak i psychoterapii. Ta pierwsza, w mniemaniu wielu pacjentów, stanowi podstawową metodę leczenia i niewątpliwie jest w tym dużo prawdy. Preparaty antydepresyjne mogą bowiem regulować stężenia poszczególnych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym takich jak m.in. dopamina, noradrenalina czy serotonina. To sprawia, że są one skuteczne w walce z takimi zaburzeniami, jak właśnie depresja. Jak leczyć jeszcze tą chorobę? Jak wspomnieliśmy wcześniej, uczęszczając regularnie na psychoterapię. W połączeniu z farmakoterapią pozwoli ona uzyskać oczekiwane efekty.
Jak pokonać depresję samemu? Czy to w ogóle możliwe?
Rozpoznanie depresji nie zawsze wiąże się z koniecznością stosowania antydepresantów. Gdy objawy nie są mocno nasilone i nie pojawiają się myśli samobójcze, wówczas można mówić o tzw. łagodnej depresji. Z takimi stanami można spróbować uporać się samodzielnie. Zatem jak pokonać depresję samemu? Oto kilka przydatnych porad:
- Nie izoluj się od ludzi. Pomimo, ze w epizodach depresyjnych narasta niechęć do obcowania z innymi, warto ją w sobie pokonać. Kontakt z bliskimi jest niezwykle ważny nawet, jeżeli wydaje Ci się, ze tak nie jest.
- Postaw na aktywność fizyczną. Zastanawiając się nad tym, jak pomóc sobie w depresji, z całą pewnością warto rozpocząć aktywność fizyczną. Nie chodzi tu o mordercze treningi na siłowni. Wystarczy jazda na rowerze czy spacer. W trakcie ćwiczeń wydzielają się endorfiny, które wpływają na poprawę samopoczucie.
- Dbaj o zdrowy sen. Sposobem na to, jak pomóc sobie w depresji, jest wysypianie się. Jeżeli cierpisz na zaburzenia snu, zgłoś się do lekarza i poproś o łagodne preparaty, które rozwiążą Twój problem.
- Ćwicz techniki relaksacyjne. Należysz do osób którym doskwiera depresja? Jak sobie pomóc? to niewątpliwie jedno z pytań, które zadajesz. Zacznij stosować techniki relaksacyjne, których celem jest uspokojenie myśli i rozluźnienie ciała.
- Zadbaj o zdrowe odżywienie. Depresja powoduje zaburzenia odżywienia, co negatywnie wpływa na cały organizm. Dlatego też szczególnie należy zadbać o to, aby pomimo braku apetytu, stosować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę.
Jak pomóc osobie w depresji?
Jak pomóc w depresji? Na to pytanie szuka odpowiedzi wiele osób, w otoczeniu których znajduje się ktoś dotknięty tym schorzeniem. Otóż przede wszystkim należy zacząć od zaakceptowania jego choroby. Jest to bardzo trudna sytuacja nie tylko dla osoby dotkniętej depresją, ale również dla jej bliskich. Ciężko jest powiem zrozumieć pewne zachowania chorego w sytuacji, kiedy sami ich nie doświadczaliśmy. Nierzadko wydają się nam być irracjonalne, dlatego też stanowczo na nie reagujemy. Niestety efekt naszego działania jest zupełnie odwrotny do zamierzonego, a chorujący na depresję zamyka się w sobie jeszcze bardziej, bo czuje się atakowany i niezrozumiany. Zatem jak pomóc komuś z depresją? Przede wszystkim nie doprowadzać do sytuacji, kiedy chory będzie czuł się osamotniony i odrzucony. Sposobem na to jest podejmowanie z nim rozmowy nawet, jeżeli nie nastąpi to z jego inicjatywy. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak pomóc komuś w depresji, to z całą pewnością powinniśmy unikać używania w rozmowach z nim takich sformułowań jak: „ wszystko się ułoży”, „nie martw się”. Wbrew pozorom wyżej wymienione są oznaką bagatelizowania problemu i sprawiają, że chory czuje się niezrozumiany. Ponadto, wszelkiego typu próby zmotywowania w postaci nakazów „weź się w garść” czy „przestań się nad sobą użalać”, również są dla osoby pogrążonej w niemocy niesamowicie frustrujące, podobnie jak porównania w stylu „inni mają gorzej”. Stosowanie szantażu w postaci „albo się ogarniesz, albo odchodzę od Ciebie” jest niezwykle krzywdzące i może nasilić objawy choroby. Komuś z Twoich bliskich towarzyszy depresja? Jak pomóc to pytanie, które sobie zadajesz? Skontaktuj się z nami i uzyskaj poradę.
Polecane wpisy
Agorofobia jest uleczalna. Zobacz jak sobie z nią poradzić.
Co to jest agorafobia? Wyjaśniamy Istnieją różne rodzaje fobii. Jedną...
Read MoreJak wspierać bliskich w depresji.
Jak wspierać bliskich w depresji. Wsparcie w tym najtrudniejszym czasie....
Read MoreGhosting w relacji, zmora naszych czasów.
Ghosting w relacji W swojej praktyce terapeutycznej coraz częściej spotykam...
Read More