Ubiksy

Co to jest bezsenność?

Pojęcie bezsenności słyszał niemal każdy i chyba wszyscy potrafią w skrócie powiedzieć, co ono oznacza. Zanim jednak szerzej omówimy to zagadnienie, zaczniemy od wyjaśnienia terminu bezsenność. Co to takiego? Otóż jest to zaburzenie snu – jego prawidłowego rytmu, czasu trwania i czuwania, a także głębokości. Wyróżniane są trzy typy bezsenności:

  • Chroniczna bezsenność. Najczęściej występujące i najpoważniejsze zaburzenie snu,
  • Epizodyczna bezsenność. Trwa od kilku do kilkunastu dni i jest zdecydowanie mniej uciążliwa niż bezsenność przewlekła.
  • Bezsenność przerywana. Charakteryzuje się częstymi i krótkimi nawrotami.

Wiele osób wie doskonale co to bezsenność, ponieważ doświadczyły jej choćby raz w swoim życiu. Brak snu może być spowodowany wieloma czynnikami np. stresującą sytuacją w pracy lub w domu. Tego typu wydarzenia bardzo silnie oddziałują na organizm. Sygnały mogą być wysyłane przez układ pokarmowy, pojawiać się bóle głowy, a także napięcia w mięśniach, które skutkują bólami karku czy pleców. Problem ze snem nierzadko objawia się także trudnościami w zasypianiu, częstym wybudzaniem, nietypowymi porami zasypiania, budzeniem o wczesnej porze czy brakiem fazy głębokiego snu. Jest to niezwykle powszechne zjawisko i dotyczy ono każdego, niezależnie od wieku, płci, zamieszkiwanej strefy geograficznej czy stanu posiadania.

Dlaczego nie mogę zasnąć? Przyczyny bezsenności

Nawet, jeżeli wiemy co to jest bezsenność, kiedy jej doświadczamy, zadajemy sobie pytanie – dlaczego nie mogę zasnąć? Otóż to, co powoduje bezsenność, może mieć różnorodne podłoże. Poniżej wskazujemy najpopularniejsze przyczyny przewlekłej bezsenności:

  • Zła higiena snu,
  • Bezdech senny,
  • Chroniczny stres,
  • Zażywane leki,
  • Praca zmianowa zaburza rytm okołodobowy (tzw. zespół zaawansowanej i opóźnionej fazy),
  • Nadużywanie preparatów z kofeiną i guaraną,
  • Nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych,
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Choroby układu nerwowego,
  • Zaburzenia medyczne (nadczynność tarczycy, zaburzenia neurologiczne zwyrodnieniowe, przerost prostaty, niewydolność serca, zaburzenia pracy nerek, nadciśnienie tętnicze, choroba Parkinsona),
  • Zaburzenia psychiczne (stany lękowe, depresja),
  • Zmiana stref czasowych.

Wiedząc już jakie ma bezsenność przyczyny, warto podkreślić, jakie niesie ze sobą konsekwencje. Otóż jej przewlekła forma prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych, pogarsza samopoczucie pacjenta i wpływa na jego wydajność. Bardzo często zaburzenie to jest ściśle powiązane z depresją. Sytuacja ta ma fatalny wpływ na całość życia pacjenta, a także jego otoczenia.

Osoba, która doświadcza takiego stanu, może być poirytowana, zdekoncentrowana, drażliwa i wybuchowa, co zdecydowanie nie sprzyja pozostawaniu w dobrych kontaktach zarówno ze znajomymi, jak i rodziną. Osoby borykające się z zaburzeniami snu częściej popełniają błędy w pracy, są bardziej narażone na wypadki komunikacyjne, samobójstwa oraz problemy ze strony układu immunologicznego. Jeżeli zatem doświadczasz bezsenności, koniecznie skontaktuj się z nami. Zespół naszej kliniki składa się z wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy pomogą Ci uporać się z Twoim problemem. Dowiesz się, jak zwalczyć bezsenność, a tym samym poprawić jakość swojego życia. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin wizyty online.

Bezsenność w ciąży – przyczyny i zagrożenia

Jak pokazują badania, aż około 78% kobiet w ciąży ma problemy ze snem. Najczęściej zgłaszają je panie w trzecim trymestrze ciąży. Co zatem powoduje bezsenność w ciąży? Z reguły są to zaburzenia hormonalne, jak i również stres związany z porodem oraz zmianami, jakie zajdą w życiu. Ponadto, zdrowy sen nierzadko zakłócają pobudki związane z bólem pleców, koniecznością częstego oddawania moczu, zgagą, nudnościami i uczuciem duszności, kurczami nóg czy tkliwością piersi.

Tego typu zaburzenia u kobiet w ciąży mogą zwiększać ryzyko wcześniejszego porodu, cesarskiego cięcia, ale również wystąpienia depresji. Dlatego też konieczne jest zgłaszanie bezsenności lekarzowi prowadzącemu ciążę oraz uzyskania informacji, co na bezsenność będzie bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Czym jest bezsenność z odbicia?

Bezsenność z odbicia to trudność z rozpoczęciem lub utrzymaniem snu. Problem ten pogarsza się w wyniku nagłego odstawienia tabletek nasennych, wzmacniających obecne w mózgu i w układzie nerwowym, naturalne substancje chemiczne. Tego typu bezsenność może być jeszcze gorsza od tej, której pacjent doświadczał przed zażywaniem preparatów nasennych. U niektórych osób prowadzi ona do całkowitej, trwającej godzinami utraty snu, jak i również snu, który będzie pogarszał się z dnia na dzień.

Bezsenność po COVID

Ze względu na fakt, że bezsenność po COVID wzrosła aż o 37% w porównaniu do okresu sprzed pandemii, pojawił się nowy termin na jej określenie – koronasomnia. Kliniczne objawy post- COVID-19, do których zaliczane są m.in. długotrwały niedobór tlenu na poziomie komórkowym, a także proces zapalny wpływający na funkcjonowanie sieci neuronowych, mogą powodować zaburzenia zdrowego snu. W grę wchodzą również czynniki psychologiczne, takie jak:

  • Izolacja społeczna,
  • Lęk o zdrowie,
  • Strach o najbliższych,
  • Obawa o pracę i finanse.

Wyżej wymienione przyczyny negatywnie wpływają na dobowy rytm snu i to w momencie, gdy zdrowy sen powinien pozytywnie oddziaływać na naturalną odporność organizmu.

Domowe sposoby na bezsenność

Problemy ze snem, określane jako bezsenność objawy dają mniej lub bardziej nasilone. Krótkotrwałe i epizodyczne z zasypianiem oraz utrzymaniem długości snu, można łagodzić w sposób doraźny. Poniżej wskazujemy popularne, domowe sposoby na bezsenność:

  • Techniki relaksacyjne, medytacja i joga,
  • Tabletki na bezsenność z melatoniną, które są dostępne w aptece bez recepty,
  • Preparaty ziołowe zawierające szyszki chmielu lub korzeń kozłka lekarskiego, herbata z melisy.

Warto wiedzieć, że sposób na bezsenność to również dbanie o odpowiednią higienę snu. Co pozwoli ją zapewnić?

  • Unikanie aktywności fizycznej na 4h przed snem,
  • Usunięcie z sypialni telewizora oraz głośni tykającego zegara,
  • Zadbanie o odpowiednią temperaturę w sypialni (18-20 stopni),
  • Niestosowanie smartfona oraz komputera co najmniej godzinę przed snem,
  • Unikanie alkoholu i nikotyny,
  • Unikanie drzemek w trakcie dnia dłuższych niż 15 minut,
  • Jedzenie ostatniego posiłku najpóźniej 3h przed snem.

Kiedy problemy ze snem utrzymują się przez długi czas, a doraźne sposoby na bezsenność okazują się być nieskuteczne, konieczne jest profesjonalne leczenie bezsenności z pomocą lekarza specjalisty, który wie, jak leczyć bezsenność. Leki na tego typu zaburzenia również mogą okazać się niezbędne.

Leczenie bezsenności – to warto wiedzieć

Jeżeli chodzi o postępowanie w przypadku zaburzeń takich jak bezsenność, leczenie farmakologiczne nierzadko okazuje się koniecznością. Leki, jakie przepisuje lekarz zawierają w swoim składzie pochodne benzodiazepiny, jak i również tzw. Z-leki, będące medykamentami nowej generacji i zawierające substancje aktywne takie jak: zolpidem, zaleplon, zopiklon.

Warto wiedzieć o tym, że preparaty nasenne stosuje się wspomagająco i wyłącznie tymczasowo. Wynika to z faktu, że oddziałują one na aktywność ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie – mogą uzależniać.

Inaczej sprawy się mają w przypadku osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków, które cierpią na bezsenność. Jak leczyć to zaburzenie w ich przypadku? Otóż najczęściej w farmakoterapii tego typu osób stosowane są leki przeciwhistaminowe, które nie są aż tak uzależniające, jak typowe leki nasenne.

W przypadku pacjentów, którzy cierpią zarówno na bezsenność jak i depresję, dobrym rozwiązaniem będzie terapia bezsenności w nurcie poznawczo- behawioralnym. Możesz z niej skorzystać w naszej klinice Psychology for Life Changing. Spotkania z psychoterapeutami odbywają się online, co niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta, w tym przede wszystkim jest wygodne i pozwala zaoszczędzić czas. Sprawdź naszą ofertę i umów się na konsultację.

Polecane wpisy

Jak poradzić sobie z bezsennością? Psycholog radzi.
Witold Prymakowski