Czym są objawy somatyczne? Sprawdź, co to takiego i naucz...
Read MoreGhosting w relacji
W swojej praktyce terapeutycznej coraz częściej spotykam się z bólem związanym ze zjawiskiem tzw. Ghostingu w relacji.
Jest to sytuacja, gdy jedna osoba całkowicie i niespodziewanie kończy wszelką komunikację z innym człowiekiem, znikając jak duch (ang. Ghost). Wiadomości od Ciebie są ignorowane a twój rozmówca – często partner romantyczny, ale również znajomy z pracy czy szkoły – przestaje odpowiadać bez wytłumaczenia.
Bycie ofiarą Ghostingu jest wyjątkowo bolesne z kilku powodów.
Po pierwsze jest to zdarzenie zaskakujące i często nic wcześniej nie wskazuje, że może się wydarzyć. W związku z tym nie jesteśmy w stanie się przygotować na te emocje i stres z nimi związany. W przypadku relacji, w które zdążyliśmy się zaangażować nagłe urwanie kontaktu może nawet powodować dla naszego organizmu skutki analogiczne z przeżywaniem bólu fizycznego.
Po drugie bycie ofiarą ghostingu jest podstawą do całego szeregu domysłów o potencjalnych przyczynach. Ktoś mógł przestać się odzywać z powodu nagłego wypadku, z powodu, że poczuł się urażony lub np. zaczął spotykać się z kimś innym. Nasz mózg funkcjonuje tak, że potrzebuje linearnych struktur przyczynowo skutkowych – w związku z tym stara się nam podsunąć wyjaśnienie takiego zdarzenia.
Niestety w większości przypadków takie wyjaśnienie nie jest nam dane a pierwszą sferą, która doznaje uszczerbku jest nasze poczucie wartości. Doświadczenie ghostingu jest często traktowane jako odrzucenie społeczne i odbierane jako dehumanizujące i upokarzające. Jedyne z czym pozostajemy to niepewność – pustka, którą to nasz umysł stara się wypełnić tworzeniem potencjalnych historii i wyjaśnień, które w większości szukają winy w nas samych.
Niestety badania przeprowadzone w 2021 roku na Uniwersytecie Wasleyan w Connecticut zwróciły uwagę, że social media odgrywają znaczącą rolę w „popularyzacji” ghostingu. Z uwagi na anonimowość kontaktu i jego wirtualność to pozwalają one zarówno na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, jak również na jego zrywanie. Człowiekowi łatwiej jest skryć się za ekranem niż skonfrontować się ze złością, smutkiem i innymi negatywnymi emocjami związanymi z zakończeniem znajomości.
Dlatego też, ghosting można potraktować jako formę agresji, bo te wszystkie emocje od których ucieka jedna strona – zostają przerzucone całkowicie na drugą stronę pozostawiając ją bez wyjaśnienia.
Jeżeli odczuwasz ból związany z doświadczeniem ghostingu umów konsultację w Psychology for Life-changing Changing.
Witold Prymakowski
Polecane wpisy
Czy psychoterapia online jest skuteczna?
Na czym polega terapia psychologiczna online? Psychoterapeuta online dla dorosłych,...
Read MoreGhosting w relacji, zmora naszych czasów.
Ghosting w relacji W swojej praktyce terapeutycznej coraz częściej spotykam...
Read MoreZaburzenia nerwicowe można wyleczyć. Psychoterapeuta wyjaśnia.
Nerwica – co to takiego? Zaburzenia lękowe, nazywane również nerwicowymi,...
Read More