Kiedy nadejdzie czas rozstania… Zobacz, jak przeżyć najtrudniejsze etapy, które...
Read MoreNałogi – problem współczesności
Sprawdź, czym jest uzależnienie i gdzie szukać pomocy dla siebie i bliskich w tym trudnym czasie. Razem damy radę!
Uzależnienie – definicja
Według najprostszego znaczenia uzależnienie to odczuwanie silnego pragnienia wykonania jakiejś czynności lub przyjmowania jakiejś substancji. Nałóg jest więc stanem, z którym spotykamy się jako następstwo przyswajania takich środków jak na przykład nikotyna, narkotyki lub alkohol, albo wykonywaniu pewnych zachowań, które na początku stanowią dla nas przyjemność, lecz z czasem nie potrafimy bez nich funkcjonować w sposób normalny – na przykład hazard, seksoholizm. Takie czynności negatywnie wpływają na naszą codzienność, przez co zdarza nam się zaniedbywać obowiązki zawodowe, psują się nasze relacje osobiste, a nawet cierpi na tym nasze zdrowie. Uzależnienie prowadzi do zaburzeni kontroli nad własnym życiem, a konsekwencje tych zachowań często sprawiają ogromny problem nie tylko osobie, która się z nim zmaga, ale także najbliższym.
Co to jest uzależnienie?
Nałóg zalicza się więc do postępujących procesów chorobowych, który polega na podporządkowaniu nie tylko psychiki człowieka, ale również jego fizjologii. Chory odczuwa silną potrzebę sięgnięcia po substancję psychoaktywną albo wykonania danych czynności, które postrzega jako sposób nagrodzenia się. W początkowej fazie uzależnienia, człowiek sięga po środki uzależniające po to, by poprawić swój komfort życia. Dzięki działaniu czynnych substancji odczuwa on satysfakcję, co jest spowodowane oddziaływaniem na konkretne obszary w mózgu. Później jednak nałóg uniemożliwia normalne funkcjonowanie osoby uzależnionej – w przypadku abstynencji chory odczuwa cierpienie, brak bodźca do życia.
Typy uzależnień
Każdy nałóg można zaszeregować do jednej z dwóch podstawowych grup. Są to uzależnienia z intoksykacją oraz pozbawione intoksykacji. Pierwszy typ jest wynikiem działania toksyny zawartej w substancji psychoaktywnej. Drugi z kolei dotyczy uzależnienia wyłącznie fizycznego – jest to wynik budowania połączeń synaptycznych związanych z transportowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Dowodzi to temu, iż tak naprawdę człowiek jest w stanie ulec uzależnieniu od wszystkiego, co może wpłynąć aktywnie na procesy mózgowe.
Rodzaje uzależnień
Powyższy podział udowadnia, iż uzależnienia nie stanowią zamkniętego katalogu. Mogą one dotyczyć substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak różnego rodzaju narkotyki, alkohol, nikotyna, nałogowe picie kawy, stosowanie dopalaczy, jak również czynności, które ograniczają nasze funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków – zakupoholizm, seksoholizm, hazard, nadmierne korzystanie z internetu, pracoholizm. Pozorne czerpanie przyjemności może z czasem przerodzić się w przymus, który prowadzi do uzależnienia.
Jakie są uzależnienia? Podział nałogów oraz krótka charakterystyka
Każde uzależnienie możemy przypisać do jednej z czterech podstawowych grup. Należą do nich:
- uzależnienie na tle psychicznym – charakteryzuje się tym, iż osoba chora sięga po substancje uzależniające by poczuć emocjonalne profity. Jest to interakcja między środkiem psychoaktywnym, osobą, która po niego sięga oraz kontekstem, w jakim dochodzi do przyjęcia tej substancji.
- uzależnienie fizjologiczne – ma wpływ na wszelkie procesy metaboliczne jakie występują w organizmie. Nałogi fizyczne charakteryzują się tym, że w przypadku abstynencji człowiek nie może znaleźć sobie miejsca w życiu, szuka pretekstów, by wrócić do uzależnienia. W przypadku wystąpienia tego rodzaju choroby, jego objawy mogą dotyczyć zarówno zmian fizycznych, jak i psychicznych. W wyniku długotrwałego nadużywania środków uzależniających, dochodzi do zmian w mózgu oraz ośrodkowym układzie nerwowym.
- uzależnienie społeczne – jest związane z akceptacją oraz poczuciem przynależności do grup subkulturowych, grup rówieśniczych oraz grup przestępczych o charakterze zorganizowanym. Jednostka stara się przyporządkować regułom, które w tych społecznościach są traktowane jako normę obyczajową i dostosowuje swoje zachowanie celem zaakceptowania przez ich członków.
- uzależnienie behawioralne – jest związane z koniecznością wykonywania określonych czynności bądź ulegania popędom. Dotyczą konkretnych zachowań, które w przypadku nadużywania stają się problematyczne oraz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zaburzają bowiem system wartości chorego.
Od czego można się uzależnić?
Tak naprawdę człowiek może uzależnić się od wszystkiego. Silny stres, który towarzyszy nam w życiu codziennym powoduje, iż szukamy odskoczni od problemów i rozterek życiowych. Próbujemy poprawić sobie komfort życia, gonimy też nieustannie za ideałami. Często popadamy w uzależnienia, by pozornie móc lepiej radzić sobie w życiu, chcemy w szybki sposób zdobyć pieniądze lub też staramy się zaoszczędzić. Najczęstsze uzależnienia, które występują we współczesnym społeczeństwie to jednak nikotynim, pracoholizm, alkoholizm, narkomania. Obecnie dużym problemem jest również pracoholizm, zaburzenia odżywiania czy też hazard. Wszystkie te nałogi mają destrukcyjne działanie i nie prowadzą do niczego dobrego. Osoba chora nie zdaje sobie często sprawy, że jest uzależniona. Zazwyczaj trwa ona w mylnym przeświadczeniu, że ma wszystko pod kontrolą, nie dostrzegając realnego problemu.
Jakie są przyczyny uzależnień?
Skłonność do nałogów może wynikać z naszej natury genetycznej, psychologicznej lub społecznej. Jednak najczęściej u chorego występują wszystkie trzy przyczyny uzależnień jednocześnie. Czynniki genetyczne dotyczą naszych indywidualnych predyspozycji, w tym również tych, które dotyczą skłonności do sięgania po wszelkiego rodzaju używki. W przypadku rodzin, w których występuje na przykład alkoholizm, dziecko ma również łatwiejszy dostęp do środków, które w przyszłości mogą powodować uzależnienie. Wśród czynników natury psychologicznej możemy wymienić cechy osobowości, które sprzyjają poddaniu się nałogowi. Są to m.in. niska samoocena, brak pewności siebie, poczucie zagubienia, depresja, niestabilność emocjonalna, brak odporności na stres, stany lękowe. Duży wpływ mogą mieć również uwarunkowania środowiskowe, w szczególności pochodzenie danej jednostki, przebywanie w określonych grupach towarzyskich, wzrastająca przestępczość czy bezrobocie. Do pozostałych przyczyn należą także problemy ze zrozumieniem, brak wsparcia, nieprawidłowe relacje rodzinne czy pracownicze.
Leczenie uzależnienia
Walka z uzależnieniem powinna zacząć się wtedy, kiedy uświadomiliśmy sobie, że mamy do czynienia z nałogiem lub też – kiedy inni zwracają nam na to uwagę. Często staramy się zamaskować problem, uważamy, że panujemy nad wszystkim. Należy więc pamiętać, że to tylko pozory. Często najtrudniejszym krokiem jest przyznanie się samemu sobie, że tracimy powoli kontrolę nad swoim życiem a środek uzależniający stawiamy na piedestale w naszym życiu. Leczenie nałogu wymaga więc przede wszystkim odpowiedniej postawy, a także dążenia do chęci wyzdrowienia za wszelką cenę. Leczenie uzależnień powinno więc zacząć się już w Twojej głowie. Ważna jest także wola walki oraz odpowiednie umotywowanie swoich prawdziwych potrzeb. Może to być kariera zawodowa, ratowanie relacji partnerskiej, troska o najbliższych. Najważniejsze jest przerwanie błędnego koła, którym jest sięganie do nałogu. Kolejnym czynnikiem, który jest niewątpliwie ważny w przypadku leczenia uzależnień jest wparcie i zrozumienie osób nam bliskich.
Psychoterapia uzależnień – daj sobie pomóc!
Kiedy pacjent nie posiada odpowiedniej motywacji oraz sam nie walczy o powrót do swojego zdrowia, to prowadzenie terapii staje się wręcz bezcelowe. Często jednak rozmowa z psychologiem od uzależnień pozwala zrozumieć wagę problemu, z jakim zmaga się osoba uzależniona. Istnieją formy leczenia, które są ukierunkowane na pozostawaniu w całkowitej abstynencji. Inne terapie skupiają się na przyjmowanie bezpieczniejszych środków, które mają zastąpić substancje uzależniające. Pozwalają one na umożliwienie osobie uzależnionej powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie oraz podjęcie zatrudnienia. Kolejnym rodzajem pomocy są behawioralne terapie uzależnień, które przede wszystkim kładą nacisk na stosowaniu metod zniechęcających do sięgania po substancje uzależniające poprzez zmianę wzorców zachowania chorego. Równolegle do uczestnictwa w terapii z psychoterapeutą uzależnień można także zastosować odpowiednio dobrane środki farmakologiczne, które przede wszystkim łagodzą objawy utrzymywania abstynencji.
Terapia uzależnień online – poznaj jej korzyści
Uzależnienia stanowią wciąż wstydliwy problem wśród osób, które się z nimi zmagają. Często osoba chora ma świadomość, że niszczy sobie życie, ale z obawy przed rozmawianiem na ten temat z kimkolwiek, unika terapii. Terapeuta uzależnień online jest więc dobrym rozwiązaniem dla takiej grupy osób. Przede wszystkim chory może liczyć na dyskrecję oraz indywidualne podejście do jego problemu. Co więcej, nie musi stawiać się w poradniach, uczestniczyć w grupach wsparcia, gdzie najczęściej natknął by się na osoby o podobnych problemach. Psycholog uzależnień przeprowadza z osobą chorą kompleksowy wywiad, po czym ustala plan działania, jak poradzić sobie z nałogiem i jak, przy obopólnym zaangażowaniu, pokonać ten problem. Psychologia uzależnień zajmuje się każdym rodzajem nałogu.
Informacje na temat sposobu leczenia oraz pomoc dla osób dotkniętych tą dolegliwością znajdziecie pod adresem: https://ubiksy.pl/pl/uslugi/#psychoterapiaonline
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą specjalistycznych usług psychologów uzależnień.
Polecane wpisy
Gdzie są moje okulary, czyli zaburzenia pamięci.
Gdzie są moje okulary, czyli zaburzenia pamięci Stres potrafi wpływać...
Read MoreJak poradzić sobie z atakami paniki i osiągnąć spokój.
Atak paniki – co to takiego? Wiele osób słyszało pojęcie...
Read MoreMogę to zrobić!
Mogę to zrobić! Wpływ pozytywnej afirmacji na nasze życie. Kto...
Read More