To zwykłe przemęczenie czy już wypalenie zawodowe? Jeżeli zadajesz sobie...
Read MoreNerwica - co to takiego?
Zaburzenia lękowe, nazywane również nerwicowymi, zaliczane są do najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. To jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które dotyczą osób w różnym wieku. Te poważne problemy natury psychicznej, określane są potocznie jako nerwica. Co to oznacza w praktyce? Silny niepokój, natrętne myśli, uczucie rozdrażnienia oraz niezrozumiały lęk. Te objawy towarzyszą właśnie zespołowi zaburzeń nerwicowych. Mogą mieć one różny przebieg. Te, które występują pod postacią somatyczną, są najczęściej związane z reakcją na silny stres.
Wartym podkreślenia jest fakt, że zaburzenia nerwicowe występują w niemal każdej grupie wiekowej. Najczęściej rozpoznaje się je u osób w wieku 25- 45 lat, choć cierpią na nie także dzieci, młodzi dorośli oraz seniorzy. Problem ten dotyczy przedstawicieli obojga płci, choć jak się okazuje, częściej spotykany jest wśród kobiet.
Zaburzenia nerwicowe – przyczyny
Przyczyn występowania zaburzeń lękowych jest wiele. Co ciekawe, aż 70 % wszystkich przypadków zaburzeń nerwicowych powodują czynniki egzogenne, czyli pochodzenia zewnętrznego. Ponadto, mogą być one również wywołane nieotrzymaniem należytej opieki rodzicielskiej w dzieciństwie. Zaburzenia lękowe nierzadko rozwijają się w wyniku zbyt wygórowanych oczekiwań względem dziecka, a co za tym idzie, konieczności zaspokajania ambicji opiekunów. Pojawiają się najczęściej w sytuacji, gdy osoba nieodporna na stres, jest poddawana permanentnej presji.
Istotnym czynnikiem rozwoju zaburzeń lękowych, oprócz przyczyn egzogennych, uznaje się uwarunkowania genetyczne. Oznacza to, że nerwica może być dziedziczna. Pozostałymi przyczynami zaburzeń nerwicowych są choroby psychiczne oraz stres.
Nerwica – objawy schorzenia
Nerwica objawy może mieć różne, jednak podstawową stanowi lęk, który przybiera różne formy. Zdarza się, że pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe, odczuwają go przez większość czasu. Wówczas określa się go mianem lęku uogólnionego. O osobach zaś, które doświadczają napadów lęku, mówi się, że zmagają się z lękiem napadowym.
To, o czym warto wiedzieć to fakt, że objawy nerwicy mogą występować w momencie zetknięcia się z jakimś konkretnym zdarzeniem czy obiektem, ale nie tylko. Nerwica objawy może dawać bez związku z jakąkolwiek sytuacją lub czynnikiem.
Sam lęk, stanowiący objawy nerwicy, może w znacznym stopniu utrudniać pacjentom codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że nie jest on jedynym symptomem takiej choroby jak nerwica. Objawy których doświadczają osoby z tego typu zaburzeniami, są naprawdę różne i mogą przejawiać się także w rozmaitych dolegliwościach somatycznych. Poniżej wymieniamy inne symptomy choroby, którą jest nerwica. Objawy somatyczne to m.in.:
- Bóle żołądka i wymioty,
- Bóle i zwroty głowy,
- Uczucie bólu serca i jego kołatanie,
- Bóle kręgosłupa,
- Sztywność mięśni,
- Impotencja,
- Zaburzone funkcjonowanie zmysłów,
- Nadciśnienie,
- Duszność,
- Wzmożona potliwość,
- Suchość w jamie ustnej,
- Drżenie rąk.
Wartym podkreślenia jest również fakt, że gdy pojawi się silna nerwica, objawy neurologiczne lub zbliżone do nich są również tymi, które wywołuje. Ponadto, może zaburzać także pracę układu krwionośnego i serca. Zarówno silna nerwica, jak i łagodny przebieg tej choroby, mogą skutecznie uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym czy w środowisku pracy. Dlatego też tak ważnym jest, aby po zdiagnozowaniu tego zaburzenia, jak najszybciej rozpocząć leczenie nerwicy. W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką i umówienia się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.
Zaburzenia nerwicowe – rodzaje
Podstawę diagnostyki nerwicy stanowi wywiad z pacjentem. Dolegliwości, a także sposób funkcjonowania, są podstawą rozpoznania. Pomocne mogą okazać się również badania psychologiczne, w tym m.in. testy osobowościowe.
Bardzo ważnym jest, aby w trakcie diagnozowania nerwicy wykluczyć wpływ leków, które nierzadko powodują tego typu stany. Podobne objawy towarzyszą także depresji, dlatego też tak ważnym jest, aby rozpoznanie zostało wykonane w sposób prawidłowy, przez psychologa lub lekarza psychiatrę.
W sytuacji, kiedy dostęp do pomocy lekarskiej jest utrudniony, osoba która potrzebuje pomocy specjalisty, może skorzystać z oferty naszej kliniki. Proponujemy naszym pacjentom konsultacje online z wykwalifikowanymi lekarzami, psychologami oraz psychoterapeutami. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i skąd pochodzisz, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Skontaktuj się z nami i umów dogodny dla Ciebie termin wizyty online.
Jak diagnozować zaburzenia nerwicowe?
Towarzyszy Ci zaburzenie takie jak agorafobia. Jak pokonać zatem to schorzenie i odzyskać radość z życia? Otóż jak wcześniej wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności należy udać się do psychoterapeuty, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zaburzeniem, jakim jest agorafobia. Leczenie tej choroby opiera się terapii poznawczo- behawioralnej. Z czasem wprowadza się również elementy terapii psychodynamicznej, a nawet hipnozy.
Często stosowanym rozwiązaniem jest tzw. desensytyzacja czyli tzw. „odwrażliwianie” pacjenta na pewne sytuacje. Stopniowo, przy pomocy terapeuty, osoba dotknięta fobią konfrontuje się z koniecznością wyjścia z domu i przebywania w miejscach publicznych. W ten sposób, wraz z upływem czasu, dochodzi do sytuacji, kiedy udaje się opanować zaburzenie jakim jest agorafobia. Jak leczyć jeszcze to schorzenie? Otóż niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj również relaksacja. To właśnie dzięki niej pacjent opanowuje techniki radzenia sobie i wyciszania objawów somatycznych, które towarzyszą tej dolegliwości. W niektórych przypadkach pacjenci otrzymują także leki na uspokojenie, które pozwalają im się wyciszyć, a tym samym robić większe postępy podczas terapii.
Jeżeli na co dzień borykasz się z agorafobią i chcesz wyleczyć to schorzenie, to koniecznie podejmij z nami współpracę. Nasza klinika świadczy swoje usługi przez Internet, co niewątpliwie będzie miało ogromne znaczenie w leczeniu tego schorzenia, szczególnie na początku Twojej drogi w kierunku wyzdrowienia. Spotkania będą odbywały się w znanym Ci środowisku, w zaciszu Twojego domu, co niewątpliwie zmniejszy napięcie i korzystnie wpłynie na proces leczenia. Skontaktuj się z nami w celu umówienia terminu wizyty.
Jak poradzić sobie z nerwicą? Podpowiadamy
Istnieją rozmaite sposoby na to, jak poradzić sobie z nerwicą i jak leczyć bezsenność przy nerwicy. Najskuteczniejszym jest niewątpliwie psychoterapia, która pozwoli na zmianę stosunku do choroby, a także nauczy, w jaki sposób niwelować jej przykre objawy. W naszej klinice Psychology for Life Changing możesz skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty, który przedstawi Ci skuteczne sposoby, jak opanować nerwicę. W trakcie terapii uzyskasz pomoc od wykwalifikowanego specjalisty, który dysponuje olbrzymią wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym i doskonale wie, jak pomóc osobie z nerwicą. Lata praktyki zawodowej, szereg odbytych kursów i szkoleń, a także udziały w licznych, międzynarodowych konferencjach sprawiły, że psychoterapeuci, którzy zasilają szeregi naszej kliniki, dysponują wszelkimi niezbędnymi narzędziami do tego, aby pomóc pacjentom w uporaniu się z zaburzeniem takim jak nerwica. Jak się uspokoić w trakcie ataku i co zrobić, aby raz na zawsze rozprawić się z nerwicą? Tego dowiesz się w trakcie terapii. Skontaktuj się z nami i umów dogodny dla Ciebie termin konsultacji. Jeżeli objawy Twojej choroby są bardzo nasilone, wówczas może okazać się, że lekarz przepisze Ci lek na nerwicę, który Cię uspokoi i pozwoli na podjęcie dalszych kroków w leczeniu.
Nerwica – jak leczyć to schorzenie?
Istnieją rozmaite zaburzenia, które można określić jako nerwica. Jak leczyć tą chorobę, aby móc normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem? Otóż leczenie nerwicy może być różne, w zależności od tego, z jakim jej rodzajem ma do czynienia pacjent. Jak się okazuje, jedną z najskuteczniejszych metod jest psychoterapia. Jej celem jest zmiana zachowania pacjenta i zrozumienie objawów, które u niego występują. Za sprawą ich właściwej interpretacji, możliwe będzie przerwanie mechanizmu błędnego koła. W przypadku tego typu zaburzeń lęk nasila objawy, które kolejno nasilają lęk. Na nerwicę często stosowana jest terapia poznawczo- behawioralna, a także psychodynamiczna, umożliwiająca dotarcie do przyczyn występujących objawów. Ponadto pozwala ona rozwiązać konflikty intrapsychiczne, a w konsekwencji uporać się z chorobą, jaką jest nerwica. Leczenie zaburzeń nerwicowych może przybrać również postać farmakoterapii. Leki na nerwicę stosuje się przede wszystkim w przypadku dużego nasilenia objawów, które uniemożliwiają pacjentowi normalne funkcjonowanie. To, jakie leki na nerwicę zostaną przepisane pacjentowi, uzależnione jest od wielu czynników, a przede wszystkim rodzaju zaburzeń lękowych, z którymi się boryka. Ze względu na fakt, że tego typu schorzenie dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, przepisywane im leki na nerwicę będą się od siebie różnić, choćby zalecaną dawką. Może dojść również do sytuacji, kiedy w trakcie psychoterapii okaże się, że pacjent doświadcza nasilonych objawów choroby, jaką jest nerwica. Jakie leki wówczas będą dla niego odpowiednie? O tym zadecyduje lekarz psychiatra w trakcie konsultacji, do którego niewątpliwie skieruje pacjenta psychoterapeuta. Leczenie nerwicy ma bowiem przynieść poprawę w postaci całkowitego ustąpienia objawów lub wzrostu umiejętności reagowania na ich występowanie. Żeby było to możliwe, czasami psychoterapia musi iść w parze z farmakoterapią. Tabletki na nerwicę umożliwiają pozbycie się uciążliwych objawów choroby, natomiast psychoterapia pozwoli pacjentowi nauczyć się radzenia sobie z nimi w sposób dla niego korzystny. Jeżeli borykasz się z nerwicą, skontaktuj się z nami. Nasi wykwalifikowani specjaliści udzielą Ci niezbędnego i fachowego wsparcia w walce z chorobą. Zapraszamy do podjęcia z nami współpracy.
Polecane wpisy
Czym jest zaburzenie OCD i jak nauczyć się z nim funkcjonować?
Czym jest zaburzenie OCD? Zobacz, jak poradzić sobie z chorobliwymi...
Read MoreAgorofobia jest uleczalna. Zobacz jak sobie z nią poradzić.
Co to jest agorafobia? Wyjaśniamy Istnieją różne rodzaje fobii. Jedną...
Read MoreGdzie są moje okulary, czyli zaburzenia pamięci.
Gdzie są moje okulary, czyli zaburzenia pamięci Stres potrafi wpływać...
Read More